به پایگاه اطلاع رسانی کرمان خوش آمدید...

ادامه متن
  • یکشنبه, ۸ بهمن ۱۳۹۶ / ساعت ۰۶:۰۴:۴۱
  • شناسه مطلب: 982
01

خانه حاج آقا علی رفسنجان ثبت جهانی می شود

خانه حاج آقا علی رفسنجان ثبت جهانی می شود

مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان کرمان در حاشیه بازدید از خانه حاج آقا علی رفسنجان، از پایان کار مرمت و بازسازی این بنای تاریخی خبر داد و گفت: در حال حاضر خانه حاج آقا علی رفسنجان در مرحله تجهیز جهت تبدیل به یک هتل چهارستاره قرار دارد و مقدمات فرایند مستندسازی پرونده آن جهت ثبت در فهرست میراث جهانی نیز  آغاز شده است.

“محمود وفایی” با تقدیر از نگاه ویژه استاندار کرمان به اماکن تاریخی این خطه، افزود: خوشبختانه با حمایت های بی دریغ مقام عالی دولت در استان، در مدت ۴سال اخیر شاهد زنده سازی و نجات بسیاری از آثار تاریخی از خطر ویرانی کامل بودیم.

وی با بیان اینکه باغ فتح آباد و خانه حاج آقا علی رفسنجان با پیگیری استاندار کرمان و مشارکت اداره کل اوقاف استان و بنیاد توسعه موقوفات کرمان از یک بنای مخروبه به بناهایی زیبا و ماندگار تبدیل شدند، تصریح کرد: خوشبختانه هرگونه فعالیت مرمتی در این آثار با نظارت دقیق کارشناسان اداره کل میراث فرهنگی استان کرمان انجام گرفت.

وی با اشاره به برخی انتقادها در خصوص نحوه مرمت و یا برخی تغییرات و یا مداخلات در جریان عملیات بازسازی بناهایی از قبیل باغ فتح آباد و خانه حاج آقا علی رفسنجان،افزود:  بدون شک انجام  برخی تغییرات در جریان مرمت بناهای تاریخی با توجه به موضوع  کاربری آنها در آینده اجتناب ناپذیر است اما با همه این شرایط، مداخلات و تغییراتی برای میراث فرهنگی قابل قبول است که به اصل بنا و معماری آن لطمه نزند و  قابل بازگشت باشند که این موضوع در خصوص بناهای فوق الذکر رعایت شده است.

وفایی در خصوص زمان دقیق افتتاح خانه(هتل) حاج آقا علی رفسنجان خاطر نشان کرد: در حال حاضر کار مرمت بنا پایان یافته و در مرحله تجهیز جهت تبدیل به یک هتل ۴ستاره قرار دارد که امیدواریم در سفر استانی ریاست محترم جمهور به کرمان به طور رسمی افتتاح شود.

01