به پایگاه اطلاع رسانی کرمان خوش آمدید...

ادامه متن
  • شنبه, ۳۰ دی ۱۳۹۶ / ساعت ۰۹:۱۶:۲۹
  • شناسه مطلب: 978
photo_2018-01-20_09-02-22

رضایت مجلس از عملکرد سازمان میراث فرهنگی در حوزه اقتصاد گردشگری/ فعالیت اقتصادی سفرای کشور بسیار ضعیف است

رضایت مجلس از عملکرد سازمان میراث فرهنگی در حوزه اقتصاد گردشگری

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه عملکرد ماه های اخیر سازمان میراث فرهنگی در حوزه اقتصاد گردشگری رضایت بخش و قابل تقدیر است،گفت: خوشبختانه رییس جدید سازمان میراث فرهنگی با یک برنامه و انسجام کامل برنامه های این سازمان را دنبال می کند که در نشست مشترک با کمیسیون اقتصادی مجلس این مسئله بسیار مشهود بود اما متاسفانه عملکرد اقتصادی و گردشگری سفرای جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور در جهت جذب گردشگران و سرمایه های خارجی بسیار ضعیف است و انتقادهای بسیاری در این زمینه وجود دارد.

دکتر پورابراهیمی در اولین همایش توجیهی وکارگاه آموزش توسعه کسب و کارهای بومی و سنتی مختص مدیران اقامتگاههای بوم گردی استان کرمان با اشاره به اینکه اقدامات خوبی در حوزه گردشگری انجام شده است افزود: در برنامه ششم توسعه احکام مناسبی در مجلس مصوب شد.

وی با بیان اینکه  پس از سالها ساختار اداری وزرات امور خارجه تغییر یافت اظهار کرد: تشکیل معاونت اقتصادی در وزارت امور خارجه می تواند ارتباط بیشتری بین فعالان اقتصادی و بخش خصوصی در کشور با این وزارتخانه ایجاد کند.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه باید وزارتخانه  هایی از قبیل اقتصاد و دارایی از تشکیل معاونت اقتصادی در وزارت امور خارجه بهره لازم را ببرند، تصریح کرد: باید در جهت جذب سرمایه ها و افزایش میزان سرمایه گذاریهای خارجی تلاش بیشتری توسط نهادهای مرتبط صورت گیرد.

وی بابیان اینکه وزارت امور خارجه باید در خارج از کشور ماموریت های اقتصاد مقاومتی را باهدف توانمندسازی اقتصاد داخلی و افزایش ارتباطات در حوزه گردشگری دنبال کند گفت:بدون شک با اقدامات مثبت سازمان میراث فرهنگی در طول سالهای اخیر در جهت توانمندسازی گردشگری و به دنبال ان ایجاد ماموریت های جدید برای وزارت امور خارجه در حوزه اقتصاد و گردشگری می توان به اهداف پیش بینی شده در افق ۱۴۰۴ و برنامه ششم توسعه دست یافت.

دکتر پورابراهیمی با انتقاد از عملکرد سفرای ایران در خارج از کشور گفت: متاسفانه بسیاری از آنها با موضوعات اقتصادی کشور بیگانه هستند و از ظرفیت های دیپلماسی اقتصادی بهره لازم را نمی برند.

وی با بیان اینکه در تمام دنیا اولین ماموریت ها در خارج از کشور تقویت دیپلماسی اقتصادی است، بیان کرد: باید اتاق بازرگانی ایران بخشی از ماموریت های کشور در حوزه دیپلماسی اقتصادی را با همکاری وزارت امور خارجه برعهده گیرد.

دکتر پورابراهیمی با اشاره به اینکه در سالهای گذشته وزارت امور خارجه تنها ماموریت های سیاسی و امنیتی را دنبال می کرد افزود:خوشبختانه با پیگیرهای صورت گرفته در مجلس اصلاح ساختار اداری در وزارت امور خارجه شکل گرفت و معاونت اقتصادی در این وزارتخانه تشکیل شد.

دکتر پورابراهیمی با تاکید بر اینکه اتاق بازرگانی باید از ظرفیت  تشکیل معاونت اقتصادی در وزارت امور خارجه استفاده کند گفت: درشرایط کنونی سفرای کشور هیچ ماموریتی بالاتر از پیگیری مسایل اقتصادی در خارج از کشور را ندارند.

وی با بیان اینکه امنیت کشور در گرو افزایش سرمایه گذاری خارجی است اظهار کرد: یکی از پایه های ثبات در کشور میزان سرمایه گذاری خارجی است.

دکتر پورابراهیمی با تقدیر از عملکرد رییس جدید سازمان میراث فرهنگی کشور افزود: دکتر مونسان با یک انگیزه و برنامه منسجم اهداف سازمان میراث فرهنگی را دنبال می کند و تاکنون نیز نشست های مشترک متعددی میان کمیسیون اقتصادی مجلس و سازمان میراث فرهنگی در راستای توسعه اقتصادگردشگری برگزار شده است.

وی از اصلاح ساختار در سازمان توسعه تجارت خبر داد و گفت: این سازمان یک نهاد منفعل در حوزه اقتصاد و تجارت است.

دکتر پورابراهیمی با بیان اینکه تراز بازرگانی ایران در حوزه صادرات غیرنفتی در نه ماهه نخست سالجاری ۶ میلیارد دلار منفی دارد، خاطرنشان کرد: در حال حاضر نیز وزارت اقتصاد به این نتیجه رسیده که سازمان توسعه تجارت کشور نتوانسته به ماموریت های خود عمل کند.

photo_2018-01-20_09-02-22