به پایگاه اطلاع رسانی کرمان خوش آمدید...

ادامه متن
  • شنبه, ۳۰ دی ۱۳۹۶ / ساعت ۰۸:۴۳:۴۰
  • شناسه مطلب: 972
photo_2018-01-20_09-02-03

اقامتگاه‌های بوم‌گردی باید در خدمت محیط زیست و گردشگری پاک باشد

اقامتگاه‌های بوم‌گردی باید در خدمت محیط زیست و گردشگری پاک باشد

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان با اشاره به اینکه اقبال مردم به سمت اقامتگاه‌های بوم گردی زیاد شده گفت: اقامتگاه‌های بوم‌گردی به‌گونه‌ای باید ادامه حیات بدهند که در خدمت محیط زیست و گردشگری پاک باشند.

“محمود وفایی” در اولین همایش توجیهی و کارگاه آموزشی توسعه کسب و کارهای بومی و سنتی ویژه مدیران اقامتگاه‌های بوم گردی استان کرمان اظهار داشت: این کارگاه آموزشی در جهت استانداردسازی و معرفی اقامتگاه‌های بوگردی برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه استان کرمان در کنار همه جاذبه‌های تمدنی، تاریخی، فرهنگی و داشته‌های زیبای طبیعی و هنرهای صنایع دستی از اقلیم متفاوتی برخوردار است که یک ویژگی ممتاز است، گفت: جمعیت روستایی استان زیاد است و بیش از پنج هزار روستا در استان کرمان وجود دارد که از نظر گردشگری بسیار قابل اهمیت است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان با اشاره به اینکه همه به این نتیجه رسیدند که گردشگری محور توسعه است و می‌تواند در تحقق اقتصاد مقاومتی اثرگذار و مفید باشد، افزود: استان کرمان در بحث ایجاد اقامتگاه‌های بومگردی پیشگام بوده است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر از مجموع ۴۰۰ اقامتگاه بوم گردی در سطح کشور بیش از ۱۸۰ اقامتگاه در استان کرمان وجود دارد، تصریح کرد: ۱۵۰ اقامتگاه بوم گردی استان کرمان کاملا فعال است و یک حرکت شتابنده‌ای در این موضوع داشته‌ایم.

وفایی با اشاره به اینکه وقت آن رسیده که ایرادات در مورد تشکیل اقامتگاه‌های بوم گردی را پاسخ بدهیم گفت: اقامتگاه‌های بوم گردی باید با ساختار مناسب و متناسب با فلسفه اصلی خودشان ساماندهی شوند.

وی با بیان اینکه اقامتگاه‌های بوم گردی به‌گونه‌ای باید ادامه حیات بدهند که در خدمت محیط زیست و گردشگری پاک باشند افزود: گردشگری پاک در بحث اقامتگاه‌های بوم گردی مورد تاکید است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان با اشاره به اینکه اقبال مردم به سمت اقامتگاه‌های بوم گردی زیاد شده عنوان کرد: فعالیت مدیران اقامتگاه‌های بومگردی در استان قابل تقدیر است زیرا با همت خود این امکان را در استان فراهم کردند تا امروزه شاهد افزایش گردشگران در استان باشیم.

وی با بیان اینکه در بحث خدمت در حوزه اقامتگاه‌ها حتما باید به این نکته توجه کنیم که شیوه ارائه خدمات آنها متناسب با گردشگری پاک باشد افزود: اقامتگاه‌های بوم گردی ما باید نمادی از توجه به محیط زیست باشد.

وفایی با اشاره به اینکه اقامتگاه‌های ما باید محلی برای معرفی آداب و رسوم در هر منطقه از استان باشند و یک فرصت برای جهانی شدن هر منطقه است گفت: اقامتگاه‌های بوم گردی ما باید به صنایع دستی منطقه محل فعالیت خود توجه کنند و محلی را برای عرضه این صنایع دستی در اقامتگاه خود در نظر بگیرند.

وی با بیان اینکه در ادامه حرکت اقامتگاه‌ها همچنان که حمایت کردیم هیچ تعارفی هم نداریم و نظارت‌ها جدی است تصریح کرد: هر واحدی که بخواهد از مسیر اصلی خارج شود قطعا حذف خواهد شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان با اشاره به اینکه استان کرمان از قطب‌های اصلی میراث فرهنگی و گردشگری در کشور است گفت: همه مسئولان مربوطه در این حوزه از جمله استاندار کرمان و مجموعه اتاق بازرگانی با ما همکاری داشتند.

وی عنوان کرد: اعتقاد داریم اقامتگاه‌های بوم گردی خدمت بزرگی در حوزه اشتغالزایی و اقتصاد مقاومتی در استان انجام دادند و از آنها حمایت می‌کنیم.

photo_2018-01-20_09-02-03