به پایگاه اطلاع رسانی کرمان خوش آمدید...

ادامه متن
  • یکشنبه, ۳۰ مهر ۱۳۹۶ / ساعت ۰۷:۱۵:۳۰
  • شناسه مطلب: 956
میدان گنجعلیخان كرمان

بزرگداشت استاد” سلطان محمد معمار يزدي” برگزار مي شود

بزرگداشت استاد” سلطان محمد معمار يزدي” برگزار مي شود

مدير كل ميراث فرهنگي،صنايع دستي و گردشگري استان كرمان گفت: آیین بزرگداشت استاد” سلطان محمد معمار يزدي” توسط فرهنگستان هنر ايران و با همکاری اداره کل میراث فرهنگی استان کرمان، مرکز کرمانشناسی و دیگر ادارات و نهادهای مرتبط در اسفندماه سال جاري در تهران برگزار می شود.

“محمود وفايي” در نشست مشترك عوامل اجرايي آیین بزرگداشت استاد سلطان “محمد معماریزدی”  كه با حضور استاد محمد علي گلاب زاده رئيس مركز كرمانشناسي، علي بابايي فرماندار كرمان، نمايندگان فرهنگستان هنر ايران و جمعي از اساتيد دانشگاههاي آزاد و باهنر كرمان برگزار شد، افزود: استاد محمد معمار يزدي از معماران  بنام دوره صفويه است كه معماري مجموعه گنجعليخان از جمله حمام، كاروانسرا، ضرابخانه و غيره را برعهده داشته بطوريكه نام اين معمار برجسته را به راحتي مي توان بر روي قسمتهاي مختلف اين بناها مشاهده كرد.

وفايي با بيان اينكه اين معمار بنام دوره صفويه در يزد متولد و ساكن بوده ولي به علت نبود زمينه فعاليت درآن استان توسط گنجعليخان به كرمان فراخوانده مي شود، تصريح كرد:  خوشبختانه نام اين معمار بزرگ در كنار آثار شاخص دوره صفوي امده است كه اين عمل نشاندهنده عجين شدن هنر معماري با زندگي مردم و ارزش بالاي هنرمندان در آن دوره بوده است.

وي با اشاره به اينكه اعتبار بخش مهمي از بافت تاريخي كرمان منوط به نام و هنر ورزي اين معمار بزرگ است، گفت: اين بزرگداشت فرصتي براي معرفي اصالت معماري كرمان است زيرا نام  استاد سلطان محمد يزدي برندي براي بناهاي  تاريخي اين استان به شمار مي رود.

مدير كل ميراث فرهنگي،صنايع دستي و گردشگري استان كرمان با تاكيد بر اينكه به ندرت بر روي آثار تاريخي ايران در آن دوره تاريخي  نام معمار اثر حك شده است، افزود: در چندين قسمت از بناهاي مجموعه گنجعليخان به ويژه در كاروانسرا و مسجد نام استاد سلطان محمد معمار يزدي بر روي كتيبه ها حكاكي شده است كه نشان از توجه و ارادت گنجعليخان حاكم  وقت كرمان به اين استاد برجسته داشته است كه وقف مجموعه درآمدهاي اين مجموعه با ارزش تاريخي به آستان قدس امام هشتم نيز نكته قابل توجهي مي باشد.

وفايي بيان داشت: معماران بزرگي در گذشته و در دوره معاصر وجود داشته دارند كه مي توان در دوره هاي مختلف و در قالب همايشهاي بزرگ مورد تقدير قرار گيرند و به مردم شناسانده شوند.

مدير كل ميراث فرهنگي،صنايع دستي و گردشگري استان كرمان خاطرنشان كرد: براساس برنامه ريزيهاي صورت گرفته بعد از برگزاري همايش بزرگداشت “استاد سلطان محمد معمار يزدي” مجموعه مقالات اين همايش به دو زبان فارسي و لاتين چاپ و در كنار كتاب نفيسي از عكاسي اين مجموعه كه به تلاش يكي از بنام ترين عكاسان  ايران تهيه خواهد شد در اختيار پژوهشگران و علاقمندان قرار مي گيرد.

میدان گنجعلیخان كرمان