به پایگاه اطلاع رسانی کرمان خوش آمدید...

ادامه متن
  • دوشنبه, ۲۷ شهریور ۱۳۹۶ / ساعت ۰۵:۴۹:۱۱
  • شناسه مطلب: 945
IMG_3747

سیرجان به عنوان شهر جهانی گلیم به ثبت رسید

مدير كل ميراث فرهنگي،صنايع دستي و گردشگري استان كرمان از ثبت سيرجان به عنوان شهر جهاني گليم خبر داد.

مدير كل ميراث فرهنگي،صنايع دستي و گردشگري استان كرمان از ثبت سيرجان به عنوان شهر جهاني گليم خبر داد.

“محمود وفايي”  با اشاره به اينكه شهر سيرجان به همراه دو شهرو روستاي مريوان و كلپورگان ثبت جهاني شده اند، افزود: “رزی گرین لیز رئیس شورای جهانی صنایع‌دستی” در نامه‌ای به سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری جهانی شدنِ شهر سیرجان را به عنوان شهر جهاني گليم اعلام كرد.

وي  با اشاره به اينكه اين  رويداد جهاني بعد از بازرسی ارزیابان شورای جهانی صنایع‌دستی و عرضه گزارش‌های مربوط و تأیید رؤسای پنج قاره در شورای جهانی صنایع‌دستی به سرانجام رسيد، اظهار داشت: ارزیابان شورای جهانی صنایع‌دستی مردادماه جاري از شهرسيرجان بازديد كردند.

وفايي بيان داشت: در اين بازديد وضعیت تولید، فروش و آموزش صنایع‌دستی مورد تأیید قرار گرفت و گزارش توسط ارزيابان به شورای جهانی صنایع‌دستی ارائه شد كه شورای جهانی ‌صنایع‌دستی نیز بعد از بررسی گزارش ارزیابان اعزامی به ایران، با ثبت سیرجان به‌عنوان شهر جهانی گلیم موافقت کرد.

وي افزود:ثبت‌جهانی یک شهر یا روستا سه مرحله دارد که در مرحله اول پرونده تهیه و به شورای جهانی صنایع‌دستی ارسال می‌شود، در مرحله دوم ارزیاب‌ها به شهرهای نامزدشده سفر می‌کنند و در مرحله سوم رأی‌گیری برای ثبت‌جهانی این مکان‌ها انجام می‌شود .

وفايي با بيان اينكه استان كرمان در حوزه صنايع دستي داراي قابليت ها و پتانسلهاي خاص و منحصربفردي است كه شرايط جهاني را نيز دارند، تصریح کرد: در حال حاضر مطالعات در خصوص روستاي بيدكردوئيه ( بافت) به عنوان روستاي گليم چهل ماشوله انجام گرفته و پروپوزال آن آماده و به سازمان ميراث فرهنگي كشور ارسال شده است و همچنين پيشنهاد شهر كرمان به عنوان شهر پته نيز داده شده و اميدواريم موافقت اين دو پروژه را دريافت و در سالهاي آينده شاهد درخشش استان كرمان در حوزه صنايع دستي باشيم.

وي با بيان اينكه استان كرمان در دولت تدبير و اميد در حوزهاي ميراث فرهنگي و گردشگري حائز رتبه جهاني شد، خاطرنشان كرد: با ثبت جهاني گليم سيرجان مي توان گفت اين استان در كشور سرآمد است كه بايد اين  اتفاقات خوب را به فال نيك گرفت و براي ورود هر چه بيشتر گردشگران خارجي تلاش بيشتري به كار برد.

IMG_3747