به پایگاه اطلاع رسانی کرمان خوش آمدید...

ادامه متن
  • سه شنبه, ۱۷ مرداد ۱۳۹۶ / ساعت ۰۵:۲۸:۳۸
  • شناسه مطلب: 893
مدير كل ميراث فرهنگي كرمان

عمليات مرمت قلعه سنگ سيرجان آغاز شد

مدير كل ميراث فرهنگي،صنايع دستي و گردشگري استان كرمان از آغاز عمليات مرمت قلعه سنگ شهرستان سيرجان خبر داد.

مدير كل ميراث فرهنگي،صنايع دستي و گردشگري استان كرمان از آغاز عمليات مرمت قلعه سنگ شهرستان سيرجان خبر داد.

“محمود وفايي” با اشاره به آغاز مرمت قلعه سنگ سيرجان، افزود: به دليل اهميت خاص بناي مذكور و ضرورت حفاظت و نگهداري از بقاياي آن، انجام يكسري عمليات مرمت حفاظتي در دستور كار اين اداره كل قرار گرفت.

وي به استحكام بخشي و مرمت حفاظتي بخشهايي از بدنه هاي خشتي اين بنا كه در معرض خطر مي باشند، اشاره و اظهار داشت: به دليل حجم و گستردگي عمليات اجرايي از مسئولان شهرستان سيرجان در خواست مي شود در تامين مالي پروژه و ادامه اين روند مرمتي همكاري و مساعدت لازم را با اداره كل ميراث فرهنگي استان داشته باشند.

وفايي ادامه داد: قلعه سيرجان با توجه به موقعيتي كه دارد مي تواند به عنوان يكي از جاذبه ها و مقاصد گردشگري  در رونق  اين منطقه مفيد واقع شود.

وي با بيان اينكه قلعه سنگ سيرجان مجموعه اي خشتي و از آثار شاخص استان كرمان مي باشد كه در پنج كيلومتري شهر سيرجان واقع شده است، تصريح كرد: بنا برپژوهش هاي حاضر هسته اوليه اين بنا در دوران ساساني شكل گرفته و در دوره هاي تاريخي پس از اسلام نيز آباد بوده است.

مدير كل ميراث فرهنگي،صنايع دستي و گردشگري استان كرمان بيان داشت: اين قلعه كه شامل بنايي برروي صخره سنگي مياني و دو حصار پيراموني مي باشد عمدتا از خشت خام و در بخش صخره اي آن با استفاده از وضع طبيعي صخره و انجام برخي تغييرات به صورت كوه بري هاي محدود و  استفاده از اجر و ملات گچي شكل گرفته است.

وي افزود: در ساخت اين بناي آجري  عمدتا ازآجرهاي خاص آل بويه  و آجرهاي معمول دوره سلجوقيان استفاده شده است.

وفايي با اشاره به اينكه يكي از مهمترين بخشهاي اين قلعه آتشدان سنگي است كه عمدتا از ان به عنوان منبر سنگي ياد مي كنند، خاطرنشان كرد: براساس پژوهش هاي علمي اين پلكان سنگي بخشي از آتشدان سنگي است كه مربوط به دوره هاي قبل از اسلام مي باشد.

وفايي مدير كل ميراث فرهنگي كرمان