به پایگاه اطلاع رسانی کرمان خوش آمدید...

ادامه متن
  • یکشنبه, ۱۵ مرداد ۱۳۹۶ / ساعت ۰۴:۰۰:۰۸
  • شناسه مطلب: 883
قبه سبز

قبه سبز با ۷۰۰ سال قدمت، مهم‌ترین شاخصه فرهنگی تاریخی استان است

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان گفت: مجموعه قبه سبز با بیش از ۷۰۰ سال قدمت مهم ترین شاخصه فرهنگی تاریخی استان است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان گفت: مجموعه قبه سبز با بیش از ۷۰۰ سال قدمت مهم ترین شاخصه فرهنگی تاریخی استان است.

“محمود وفایی” در مراسم آغاز عملیات باستان شناسی، ساماندهی و مرمت قبه سبز شهر کرمان اظهار کرد: تاریخ به فرهنگ و تمدن استان کرمان گواهی می دهد و مجموعه قبه سبز با بیش از ۷۰۰ سال قدمت مهم ترین شاخصه فرهنگی تاریخی استان است.

وی افزود: این مجموعه به عنوان مهم ترین و شاخص ترین مرکز علمی فرهنگی جنوبشرق مطرح بوده که محل علم و تربیت دانشجویان از اقصی نقاط کشور بوده است.

وفایی تصریح کرد: قبه سبز توسط نخستین حاکم زن در تاریخ کرمان احداث شده که پس از سالها مهجوریت، در این دوره مورد توجه استاندار کرمان قرار گرفته و بناست مرمت و بازسازی و مورد استفاده واقع شود.

وی بیان کرد: این مجموعه هم از لحاظ ماهیت علمی و فرهنگی شاخص است و هم از نظر مصالح به کار رفته در آن. و به گواهی معماران برجسته کشور، قدیمی ترین کاشی معرق ایران در بنای قبه سبز به کار رفته است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان گفت: عملیات مرمت قبه سبز از امروز آغاز می شود و تیم کاوش با حضور چند باستان شناس از هفته آینده کار خود را آغاز خواهند کرد.

وی افزود: قرار است املاک اطراف مجموعه تملک و آزادسازی شود و ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار برای مرمت و کاووش قبه سبز نیاز داریم.

وفایی در ادامه تصریح کرد: در این دولت بیش از ۶۰ میلیارد تومان از اعتبارات برای مرمت و بازسازی ده ها اثر تاریخی و فرهنگی در استان کرمان هزینه شده که غیرقابل باور است و این اتفاقات با همت آقای رزم حسینی صورت گرفته که همه ایشان را به عنوان فردی اقتصادی می شناسند در حالی که پیوند خوبی بین اقتصاد و فرهنگ در استان ایجاد کرده است.

قبه سبز