به پایگاه اطلاع رسانی کرمان خوش آمدید...

ادامه متن
  • سه شنبه, ۳ مرداد ۱۳۹۶ / ساعت ۰۵:۳۱:۴۶
  • شناسه مطلب: 869
ارزيابان يونسكو در سيرجان

گلیم سیرجان برای جهانی شدن شانس زیادی دارد

گلیم سیرجان برای جهانی شدن شانس زیادی دارد

معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری كشور با بیان اینکه گفتمان سازی و شبکه سازی در احیای اقتصاد شهرها و روستاها و جهانی شدن آنها می تواند نقش مفیدی ارائه کند گفت: گلیم سیرجان برای جهانی شدن شانس زیادی دارد.

“بهمن نامورمطلق ” در حاشيه بازدید بازرسان بین المللی ثبت جهانی گلیم از روستای دارستان سیرجان افزود: مردم و مسئولان سیرجان همکاری لازم را در این زمینه داشته اند و این شهر برای جهانی شدن شانس زیادی دارد.

وی اظهار کرد: شهرها و روستاهای جهانی صنایع دستی هم اکنون در دنیا مطرح شده در حالی که در گذشته بضاعت ها و قابلیت های شهرها و روستاهای ما در حوزه صنایع دستی نادیده گرفته شده بود.

معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری كشور گفت: کشور ما دارای شهرها و روستاهای زیادی با قابلیت ها و فرصت های زیاد است که می تواند این قالبیت ها و گنج های پنهان خود را آشکار کند تا جهانیان آنها را ببینید و از زیبایی های آن استفاده کنند و لذت ببرند.

نامورمطلق با بیان اینکه صنایع دستی می تواند در توسعه جوامع محلی بسیار سودمند باشد تصریح کرد: شهر سیرجان و روستای دارستان نشان داد که قابلیت های بسیار زیادی دارند، بطوریکه کارشناسان شورای صنایع دستی از وحدت مردم در اشتغال و تولید آسان حیرت زده شدند.

معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری كشور تاکید کرد: برای سازمان های جهانی بسیار مهم است که مهارت ها و زیبایی شناسی به نسل های آینده منتقل شود و شاهد بودیم در شهر سیرجان و روستای دارستان سه نسل در کنار یکدیگر در حال فعالیت هستند.

وی ادامه داد: به محض جهانی شدن، شهر سیرجان به عنوان برند بزرگ مطرح می شود و صنایع دستی ساخته شده آن به دنیا معرفی خواهد شد.

نامور مطلق گفت: با تمهیداتی که پیش بینی می شود، همه ارگان ها و نهادها موظف خواهند شد در رشد و توسعه و ارتقای گلیم سیرجان کمک کنند و شرایط برای فروش و صادرات گلیم فراهم می شود.

وی تصریح کرد: تولید صنایع دستی در کشور بسیار خوب است اما باید فروش، صادرات و تجاری سازی در دستور کار باید قرار داشته باشد.

در ادامه رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی نیز گفت: گلیم شهر سیرجان برای جهانی شدن باید فعالیت های بیشتری داشته باشند تا بهتر مطرح و با شهرهای دیگری که نیز در زمینه صنایع دستی و فعالیت دارند مرتبط شوند.

“غدا حجاوی” با اشاره به سفر بازرسان بین المللی صنایع دستی به سیرجان افزود: کار ارزیابی را تازه آغاز کرده ایم و کیفیت، علاقه مردم و فعالیت ها و برنامه های آینده از مهمترین شاخص ها برای انتخاب شهر سیرجان برای جهانی شدن است.

وی با بیان اینکه باید شیوه ها و مسائل سنتی در سیرجان حفظ شود تاکید کرد: در عین حال روش های جدید برای ارتباط با دنیای مدرن اضافه شود و باید با سلایق جدید در دنیا کنار بیاییم.

حجاوي افزود: اضافه شدن خط های منحنی به طرح های گلیم یکی از نوآوری های خوب در طراحی و بافت است که امیدواریم ادامه پیدا کند.

بازرسان بین المللی به منظور ارزیابی برای ثبت جهانی گلیم سیرجان صبح امروز (شنبه) در جمع مردم روستای دارستان سیرجان حضور یافتند.

در این بازدید معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و فرماندار سیرجان، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان، جمعی از مسئولان محلی، کارشناسان و فعالان حوزه صنایع دستی حضور داشتند.

همچنین این بازرسان از موزه گلیم سیرجان، نمایشگاه، فروشگاه های عرضه گلیم، کارگاهها و دارهای گلیم بافی روستای دارستان که به لحاظ تعدد دارهای قالی و منحصر بفرد بودن دست بافته های صنعت دستی به دهکده جهانی گلیم شهرت یافته بازدید کردند.

بازدید از فعالیت های دانشکده معماری گلیم، هنرستان آموزشی گلیم، کارگاههای متمرکز گلیم و حضور در اثر تاریخی باغ سنگی، نشست خبری در فرمانداری سیرجان و سفر به کرمان و دیدار با استاندار از دیگر برنامه های این گروه است.

ارزيابان يونسكو در سيرجان