به پایگاه اطلاع رسانی کرمان خوش آمدید...

ادامه متن
  • یکشنبه, ۱۱ تیر ۱۳۹۶ / ساعت ۰۴:۳۶:۳۷
  • شناسه مطلب: 859
مدير كل ميراث فرهنگي كرمان

آغاز مستند سازي ثبت ملي خانه شهر كرمان/ كارشناسان ثبت آثار كشور به كرمان مي آيند

مدير كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان كرمان از آغاز مستند سازي خانه شهر كرمان جهت ثبت در فهرست آثار ملي كشور خبر داد. “محمود وفايي” با تقدير از توجه و عنايت ويژه استاندار كرمان در راستاي ثبت ملي و حفظ خانه شهر، اظهار كرد: خوشبختانه نظر مقام عالي دولت در استان حفظ […]

مدير كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان كرمان از آغاز مستند سازي خانه شهر كرمان جهت ثبت در فهرست آثار ملي كشور خبر داد.

“محمود وفايي” با تقدير از توجه و عنايت ويژه استاندار كرمان در راستاي ثبت ملي و حفظ خانه شهر، اظهار كرد: خوشبختانه نظر مقام عالي دولت در استان حفظ خانه شهر كرمان و تبديل آن به يك مجموعه فرهنگي و هنري است كه انتظار مي رود با تكميل  فرايند مستندنگاري اين بنا و اعلام نظر نهايي كارشناسان ميراث فرهنگي كشور شاهد ثبت ملي آن باشيم و در اين خصوص اقدامات مربوط به مستند سازي آن آغاز شده است.

وي با اشاره به مذاكرات استاندار كرمان و معاون ميراث فرهنگي كشور در خصوص خانه شهر، افزود: در حال حاضر هر گونه تصميم گيري در خصوص خانه شهر و ورودي ساختمان جديد استانداري منوط به بررسي و اظهار نظر نهايي كارشناسان ميراث فرهنگي كشور شده و مقرر است راهكاري ارائه شود كه ضمن حفظ خانه شهر مشكل ورودي ساختمان جديد استانداري نيز حل شود.

وفايي با تاكيد براينكه مردم كرمان از خانه شهر خاطرات بسيار دارند، تصريح كرد: بدون شك تمام سعي و تلاش استاندار كرمان و همچنين كارشناسان ميراث فرهنگي استان و كشور و دوستداران ميراث فرهنگي بر حفظ و ماندگاري خانه شهر كرمان است.

وي با اشاره به برخي اظهارنظرها در فضاهاي مجازي كه مقامات استان تصميم به تخريب خانه شهر دارند، بيان كرد: مسئله ورودي ساختمان جديد استانداري كرمان از مصوبات شوراي شهر در دوره هاي گذشته است كه در صورت عدم مداخله و پيگيري استاندار امكان تخريب ان وجود داشت.

وفايي با بيان اينكه در گذشته ساختمان جديد استانداري كرمان با فرض نبود خانه شهر طراحي شده است، تصريح كرد: خوشبختانه نظر شخصي استاندار كرمان حفظ خانه شهر و تبديل ان به يك مجموعه فرهنگي و هنري است و تصميم گيري نهايي در اين خصوص را به كارشناسان ميراث فرهنگي كشور محول كرده اند كه نشان از عنايت ويژه ايشان به دغدغه اهالي فرهنگ و هنر استان دارد.

وي با اشاره به اينكه در چندسال گذشته با تلاش هاي بي وقفه استاندار كرمان اقدامات بي نظيري درحوزه ميراث فرهنگي از جمله مرمت باغ فتح اباد، بازار بزرگ كرمان، خانه حاج آقا علي و غيره انجام شده است، خاطرنشان كرد: بدون شك انجام هر يك از انها مي بايست در طول عمر يك دولت انجام مي شد كه با پيگيري هاي مقام عالي دولت در استان در مدت زمان كمتر از ۴سال به ثمر نشسته اند و در آينده گزارش كامل اين اقدامات در اختيار رسانه ها قرار خواهد گرفت.

وفايي مدير كل ميراث فرهنگي كرمان