به پایگاه اطلاع رسانی کرمان خوش آمدید...

ادامه متن
  • شنبه, ۳ تیر ۱۳۹۶ / ساعت ۰۷:۱۳:۱۵
  • شناسه مطلب: 851
نشست مديركل با شوراي شهر

هزينه كرد بيش از ۴۰ ميليارد تومان جهت بازسازي ابنيه تاريخي

مدير كل ميراث فرهنگي،صنايع دستي و گردشگري استان كرمان از هزينه كرد بيش از ۴۰ ميليارد تومان جهت بازسازي ابنيه تاريخي اين استان از محل منابع غيردولتي خبر داد.

مدير كل ميراث فرهنگي،صنايع دستي و گردشگري استان كرمان از هزينه كرد بيش از ۴۰ ميليارد تومان جهت بازسازي ابنيه تاريخي اين استان از محل منابع غيردولتي خبر داد.

“محمود وفايي” با اشاره به هزينه كرد بيش از ۴۰ ميليارد تومان جهت بازسازي بناهاي تاريخي استان كرمان از محل منابع غيردولتي، افزود: براي جلوگيري ازتخريب شاخصه‌هاي تاريخي و معماري استان كرمان، همكاري بخش خصوصي و غير دولتي در الويت كار اين اداره كل قرار گرفته است.

وي تصريح كرد: كاروانسراي وكيل، خانه امينيان، كاروانسراي حاج آقا علي كرمان، خانه حاج علي رفسنجان، زائرسراي شاه نعمت الله ولي ماهان، هفت باب خانه تاريخي در بافت تاريخي كرمان و غيره از نمونه هاي بارز همكاري اداره كل ميراث فرهنگي با بخش غيردولتي در جهت مرمت و احيا بناهاي تاريخي در استان كرمان است.

مدير كل ميراث فرهنگي،صنايع دستي و گردشگري استان كرمان با بيان اينكه در امر واگذاري ها، بناهاي تاريخي ثبت شده در فهرست آثار ملي كشور، در الويت قرار دارند، اظهار داشت: استان كرمان داراي بيش از ۷۰۰ بناي تاريخي ثبت ملي است و با توجه به قدمت تاريخي اين استان، بناهاي تاريخي ديگري نيز اماده ثبت در فهرست آثار ملي هستند.

وفايي با اشاره به اينكه بزودي بيش از ۲۰ كارگاه مرمت  بناهاي تاريخي  به صورت مشاركتي راه اندازي مي شود، بيان داشت: با روي كار آمدن دولت تدبیر و امید، تحولات فراوانی در حوزه میراث فرهنگی کشور رقم خورده است كه مهم ترین این رویدادها تغییر در نوع نگاه و مواجهه با آثار و ابنیه تاریخی  و مرمت و بازسازي و همچنين كاربري بخشيدن به  انها به عنوان یک فرصت درآمدزایی پایدار بوده است.

وي حفاظت و باز زنده سازی آثار و بناهای تاریخی را یکی از پرهزینه ترین چالش هاي دولت دانست و خاطرنشان كرد: مرمت و نوسازی آثار تاریخی و استفاده فرهنگی از آنها از توان بخش دولتی به تنهایی خارج مي باشد و مشارکت بخش خصوصی، هم افزایی مردم و بخش غيردولتي را می طلبد.

نشست مديركل با شوراي شهر