به پایگاه اطلاع رسانی کرمان خوش آمدید...

ادامه متن
  • شنبه, ۱۳ خرداد ۱۳۹۶ / ساعت ۰۵:۰۹:۴۲
  • شناسه مطلب: 826
نشست مديركل با شوراي شهر

اعضاي جديد شوراي شهر كرمان نگاه گردشگري به مسايل شهري داشته باشند

مدير كل ميراث فرهنگي،صنايع دستي و گردشگري استان كرمان گفت: از اعضاي جديد شوراي شهر كرمان درخواست
مي شود نگاه گردشگري به مسايل شهري داشته باشند تا از اين طريق شاهد حضور بيش از پيش گردشگران داخلي و خارجي، رونق تاسيسات گردشگري و افزايش درآمدهاي شهري باشيم.

مدير كل ميراث فرهنگي،صنايع دستي و گردشگري استان كرمان گفت: از اعضاي جديد شوراي شهر كرمان درخواست
مي شود نگاه گردشگري به مسايل شهري داشته باشند تا از اين طريق شاهد حضور بيش از پيش گردشگران داخلي و خارجي، رونق تاسيسات گردشگري و افزايش درآمدهاي شهري باشيم.

“محمود وفايي” در نشست مشترك مديران و معاونان اداره كل ميراث فرهنگي استان با منتخبين پنجمين دوره شوراي اسلامي شهر كرمان با بيان اينكه در حال حاضر اين خطه به يكي از مقاصد اصلي گردشگران داخلي و خارجي تبديل شده است، افزود: در مدت ۳ سال گذشته بيش از ۹۰ هزارگردشگر خارجي از جاذبه هاي تاريخي و گردشگري استان كرمان بازديد كرده اند كه انتظار مي رود تا پايان سال ۱۳۹۶ حدود ۴۰ هزار گردشگر خارجي وارد استان شوند.

وي با تاكيد براينكه استان كرمان به لحاظ برخورداري از تعدد آثار ثبت جهاني و كثرت بناهاي تاريخي و اماكن گردشگري در واقع ايراني كوچك محسوب مي شود، اظهار داشت: خوشبختانه پروژه هاي متعددي در حوزه هاي مختلف ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري در شهر و استان كرمان كليد خورده است كه اگر روند عمليات اجرايي اين پروژه ها با همين سرعت فعلي پبش روند تا سه سال آينده در حوزه زيرساختها مشكل نخواهيم داشت.

مدير كل ميراث فرهنگي،صنايع دستي و گردشگري استان كرمان، مقوله اموزش نياز اصلي صنعت گردشگري دانست و تصريح كرد: در حال حاضر پنج مركز اموزش گردشگري در كرمان فعال هستند و توانسته اند نيازهاي اموزشي استان را به خوبي پوشش دهند.

وي عدم تبليغات و بازاريابي مناسب را از نقاط ضعف گردشگري استان برشمرد و گفت: متاسفانه نتوانسته ايم انطور كه بايد استان كرمان را حتي در سطح ملي معرفي كنيم كه انتظار مي رود با همكاري مشترك استانداري، ميراث فرهنگي، كميسيون گردشگري اتاق بازرگاني و شهرداري و شوراي شهر كرمان اين ظرفيت هاي تاريخي و گردشگري بيش از گذشته معرفي شود.

وفايي در ادامه ازافزايش ماندگاري گردشگران از ۱/۱ به ۲ شب در استان كرمان خبر داد و افزود: خوشبختانه در سال ۱۳۹۵ ميليون ها دلار درآمد از محل ورود گردشگران خارجي عايد استان كرمان شده است.

وي به فعاليت ۵۰۰ واحد تاسيسات گردشگري در كل استان اشاره و اظهار داشت: در حال حاضر شرايط اعطا مجوزها نسبت به گذشته بسيار آسان و تسهيل شده است و ميزان تسهيلات اعطايي ۵۰ تا ۱۰۰ ميليون تومان افزايش يافته است.

مدير كل ميراث فرهنگي،صنايع دستي و گردشگري استان كرمان با بيان اينكه هم اينك حدود ۴۰ پروژه مرمتي با اتكا به اعتبارات بخش دولتي فعال است، افزود: در ايام نوروز امسال كاروانسراي گنجعليخان كرمان كه سالها متروكه و بلا استفاده بود با ۴۸ غرفه به فروشگاه صنايع دستي تبديل و براي حدود ۹۰ نفر اشتغالزايي مستقيم شد.

وي با اشاره به شعار “هر خانه يك موزه” تاكيد كرد: در حال حاضر شش موزه خصوصي در استان كرمان وجود دارد كه سه موزه آن در شهر كرمان قرار دارد.

وفايي با بيان اينكه سازمان ميراث فرهنگي براي تاسيس موزه هاي خصوصي به افراد حقيقي و حقوقي تجهيزات و تسهيلات مناسب اعطا مي كند، تصريح كرد: ايجاد موزه هاي خصوصي علاوه بر رونق گردشگري سبب اشتغالزايي و حفظ بيشتر مواريث فرهنگي مي شود.

وي از راه اندازي پايگاه بافت تاريخي شهر كرمان خبر داد و بيان كرد: با راه اندازي اين پايگاه روند مرمت و بهسازي بناهاي تاريخي سرعت بيشتري يافته است.

مدير كل ميراث فرهنگي،صنايع دستي و گردشگري استان كرمان با اشاره به فعاليت ۶۰ هزار نفر صنعتگر در ۶۰ رشته صنايع دستي ، بيان كرد: در حال حاضر ۵ هزار صنعتگر بيمه شده در استان كرمان وجود دارد كه بيشتر انها در رشته هاي پته دوزي و گليم بافي فعاليت دارند.

وي با بيان اينكه شرايط براي معرفي و ثبت كرمان به عنوان شهر جهاني پته فراهم است، افزود: براي تسريع اين امر نياز به زيرساخت هايي است كه از ان جمله مي توان به نامگذاري يكي از خيابانها و بوستانهاي كرمان به نام پته، نصب المان پته در يك از ميادين، تهيه مستند پته و استفاده مبلمان هاي شهري با الهام از صنايع دستي به ويژه پته اشاره كرد.

وفايي در پايان با تقدير از شهردار و اعضاء فعلي شوراي شهر كرمان خاطرنشان كرد: اميدواريم اعضاء پنجمين دوره شوراي اسلامي شهر كرمان در ايجاد زيرساختهاي لازم براي توسعه گردشگري شهر كرمان و افزايش سطح تعاملات در حوزه ميراث فرهنگي و حفظ بناهاي تاريخي همكاري و تعامل مضاعفي با سازمان ميراث فرهنگي داشته باشند.

نشست مديركل با شوراي شهر