به پایگاه اطلاع رسانی کرمان خوش آمدید...

ادامه متن
  • شنبه, ۱۳ خرداد ۱۳۹۶ / ساعت ۰۴:۵۸:۳۲
  • شناسه مطلب: 823
شي تاريخي

كشف بيش از هزار شي عتيقه از ابتداي سالجاري در استان كرمان

مدير كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان كرمان از كشف هزار و ۲۸ شي عتيقه از ابتداي سالجاري در اين استان خبر داد.

مدير كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان كرمان از كشف هزار و ۲۸ شي عتيقه از ابتداي سالجاري در اين استان خبر داد.

“محمود وفايي” با اعلام خبر فوق افزود: از ابتداي سالجاري هزار و ۲۸ شي داراي ارزش تاريخي با همكاري مشترك يگان حفاظت ميراث فرهنگي و نيروي انتظامي استان كرمان كشف و ضبط شده است.

وي با بيان اينكه از اين تعداد بيش از ۸۰۰ شي در شهرستان رابر كشف شده است، اظهار داشت: نيروهاي يگان حفاظت ميراث فرهنگي استان كرمان در حین گشت زنی در سطح شهرستان رابر به یک دستگاه خودرو مشکوک كه پس از بازرسي آن موفق به كشف  ۸۰۰ شي عتيقه مي شوند.

وفايي با اشاره به اينكه از ابتداي سال جاري تاكنون ۵ حفار غير مجاز دستگير و به مقامات قضایی تحویل داده شده اند، بيان داشت: سرقت و قاچاق آثار تاریخی، تجاوز به حریم این آثار و حفاری های غیرمجاز به عنوان مهمترین جرایم حوزه میراث فرهنگی محسوب مي شوند كه يگان حفاظت اداره كل ميراث فرهنگي استان كرمان در  اين زمینه فعالیتهای موثری انجام داده است .

وي با اشاره به وجود ۴۰ پایگاه یگان حفاظت میراث فرهنگی در سراسر استان کرمان، افزود: این حوزه با بهره‌مندی ازحدود ۲۰۰ نیروی آموزش دیده و مجرب، حفاظت از آثار تاريخي و محوطه هاي باستاني ثبتی و غیر ثبتی استان را بر عهده دارند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان بیان کرد: امیدواریم با همکاری دستگاه‌های انتظامی، امنيتي و قضایی، بیش از پیش شاهد کاهش جرایم حوزه میراث فرهنگی در اين خطه باشیم.

شي تاريخي