به پایگاه اطلاع رسانی کرمان خوش آمدید...

ادامه متن
  • یکشنبه, ۸ اسفند ۱۳۹۵ / ساعت ۰۵:۵۰:۱۱
  • شناسه مطلب: 785
نشست فرمانده يگان سازمان

كرمان آلبومي از دوره هاي مختلف تاريخ است

مدير كل ميراث فرهنگي،صنايع دستي و گردشگري استان كرمان گفت: كرمان به مانند آلبومي است كه مي توان دوره هاي مختلف تاريخ را در آن مشاهده كرد.

مدير كل ميراث فرهنگي،صنايع دستي و گردشگري استان كرمان گفت: كرمان به مانند آلبومي است كه مي توان دوره هاي مختلف تاريخ را در آن مشاهده كرد.

“محمود وفايي” در نشست با سردار رحمت اللهي فرمانده يگان حفاظت سازمان ميراث فرهنگي كشور با اشاره به اينكه استان كرمان در قبل از انقلاب به عنوان استان معين در جنوب شرق محسوب مي شده است، افزود: اين اتفاق نشان از محوريت ومركزيت اين استان در مسايل فرهنگي، سياسي و امنيتي بوده است.

وي با بيان اينكه كرمان در بعد از انقلاب نيز اين نقش را به خوبي ايفا كرده است، اظهار داشت: استان كرمان پهناورترين استان كشور و يازده درصد از خاك كشور را در بر مي گيرد.

وفايي با اشاره به اينكه استان كرمان با داشتن ۳ ميليون جمعيت داراي توانمنديها و قابليت هاي فراواني است، تصريح كرد: كرمان به مانند آلبومي است كه مي توان دوره هاي مختلف تاريخ را در آن مشاهده كرد.

وي با بيان اينكه در جاي جاي اين استان مي توان رد پايي از تاريخ را مشاهده كرد و گفت: هفت هزار اثر شناخته شده، ۷۰۰ اثر ثبت ملي و ۵ اثر جهاني، ره اورد اين استان در بحث ميراث فرهنگي و طبيعي مي باشد كه اين موضوع كرمان را در صدر كشور قرار داده است.

وفايي از ثبت بيابان لوت به عنوان اولين اثر طبيعي ايران نام برد و افزود: خوشبختانه بيش از ۸۰ درصد از اين بيابان و شگفتي هاي خاص و منحصربفرد ان در اين استان قرار گرفته است.

وي به منطقه كنار صندل و تمدن كشف شده هليل رود كه براساس مستندات اولين تمدن بشري در اين منطقه وجود داشته است، اشاره كرد و افزود: ارگ سترگ بم به عنوان بزرگترين مجموعه خشت و گلي جهان در دو دوره قبل و بعد از انقلاب همچنان در استان كرمان مي درخشد.

وفايي با بيان اينكه متاسفانه در اثر زلزله سال ۸۲ اين اثر تاريخي تخريب شد، افزود: اميدواريم  كار بازسازي اين اثر تاريخي تا ۳ سال آينده به پايان برسد .

وي با اشاره به اينكه استان كرمان در بخش صنايع دستي داراي جايگاه مهمي در كشور است، افزود: خوشبختانه ۷۰ تا ۸۰ هزار هنرمند صنايع دستي به خلق آثار هنري پرداخته و به امرار معاش خانواده كمك مي كنند.

وفايي افزود: اين استان خواستگاه صنعت مس از گذشته تا به امروز بوده است، بطوريكه آثاري ازمس را درتله ابليس بردسير كشف و به ثبت رسانده اند.

وي در ادامه از فعاليت ۱۹۳ نيروي يگان حفاظت ميراث فرهنگي در سراسر استان خبر داد و گفت: با توجه به پهناور بودن و تاريخي بودن اين استان بنابراين فعاليت اين تعداد از نيروهاي يگان حفاظت در زمينه نگهداري و مراقبت از آثار تاريخي و فرهنگي امكانپذير نمي باشد.

وفايي با اشاره به اينكه نیروهای یگان حفاظت اين اداره كل به عنوان حافظان میراث فرهنگی نقش خود را به خوبي ايفا كرده اند،گفت: تبديل وضعيت استخدامي و تهيه تجهيزات مناسب براي فعاليت اين نيروها از دغدغه هاي اين اداره كل مي باشد كه اميدواريم به بهترين شكل انجام گيرد.

نشست فرمانده يگان سازمان